“Her yerde sanat Her zaman Sanat”
Festivaller

Hızlı Erişim

Türk Müziği Korosu

“Her yerde sanat Her zaman Sanat”

İNEGÖL BELEDİYESİ TÜRK MÜZİĞİ KOROSU

  • İnegöl Belediyesi Türk Müziği Korosu

İnegöl Belediyesi Türk Müziği Korosu, 1988 yılında İnegöl Müzik Derneği adı altında İnegöllü musikişinaslar tarafında kendi öz müziğimiz olan Türk Musikisini insanlara sevdirmek ve eğitmek amaçlı kurulmuştur.
Eğitimler, Çok değerli hocalar eşliğinde sırasıyla 1988 yılında İnegöl Lisesi müzik öğretmeni Hasan Yörenç,şef Bestekar Hasan Akıncı, Şef Erdoğdu Ebeoğlu, TRT İstanbul Radyosu ses sanatçısı Serdar Kaşıkçılar, Şef bestekar Hüseyin Erbay, Şef Hilmi Bozdemir, Şef Bestekar hoca Erdinç Çelikkol ve Şef Diler Yalaza ile çalışmalar devam etmiştir.
1994 yılında küçük yaşlardan Türk Musikisinin öğretmenin faydalı olacağı düşüncesiyle Türk Sanat Müziği Çocuk korosu kurulmuştur..devamında çocuklara ses eğitimleri ve konser etkinlikleri düzenlenmiştir.
1997 yılında İnegölün etnik kökenlerin çoğalmasını baz alarak yöresel kültürlerin müziklerini TRT arşivinden notalarla eğitmek üzere Şef Kemal Kamalı yönetiminde Türk Halk Müziği Korosu kurulmuştur..
2000 yılında şef Diler Yalaza önderliğinde İnegölün lise çağındaki gençleriyle ve İnegöl meslek yüksek okulu öğrencilerinden oluşan bir Türk Sanat Müziği Gençlik korosu kurulmuştur. Gerek şehir içi gerek şehir dışında başarılı konserler verilmiştir.
İnegöl Müzik derneği bünyesinde koro sazendesi yetiştirilmek üzere Ud, bağlama keman dersleri verilmeye başlanmıştır..
Koronun başarısı TRT Ankara ve TRT İstanbul radyo ve televizyonlarından gelen teklifle çeşitli zamanlarda program çekimleriyle tescillenmiştir.
2009 yılında İnegöl Belediye Başkanı sayın Alinur Aktaş beyefendinin İnegöl Müzik derneğini İnegöl Belediyesi bünyesine almasıyla dernek hayatı sona ermiş..İnegöl Belediyesi Türk Müziği Korosu adı altında Kültür ve sosyal İşler müdürlüğüne bağlanmıştır..
Bununla birlikte, şef Diler Yalaza yönetiminde Türk Sanat Müziği Korosu, şef Yücel Düzel yönetiminde Türk Halk müziği korosu, Türk sanat müziği çocuk korosu, Türk sanat müziği gençlik korosu, 2011 yılında Türkiye’nin ilk imamlar korosu olan İnegöl’ün imamlarında oluşturduğumuz İnegöl Belediyesi Erkekler Tasavvuf Müziği korosu, ve bu yıl İlk kez şef Rıdvan sayın yönetiminde kurulan Türk halk müziği gençlik korosu kadroları daha da güçlenmiş eğitim ve etkinlikler ile İnegöl Halkına hizmet vermeye devam etmektedir..
Türk Müziği korosu bünyesinde halkımızın enstrüman derlerinde yeteneğini öne çıkarması amaçlanan kurlarımız sırasıyla, Keman ,Ney, Ud, gitar, bağlama, klarnet, piyano ve Ritm (darbuka, bendir, davul, batari) kurslarımız tüm hızıyla ücretsiz halka hizmet vermektedir..
Koroların icra çalışmaları öncesinde koro mensublarına şan, nota, solfej ve nazariyat dersleri yer almaktadır..
İnegöl Belediyesi Türk Müziği koroları gerek İnegöl içi gerekse İnegöl dışı konserlerde, TRT Ankara radyosu ve TRT İstanbul radyosunda İnegöl'ümüzü başarıyla temsil etmektedir..Hafta içi ve hafta sonu 7 gün İnegöl Belediyesi Kültür ve Sosyal işler müdürlüğü binasında icra salonları ve enstrüman dersliklerinde çalışmalarına devam etmektedir..