“Her yerde sanat Her zaman Sanat”
İçerik

Hızlı Erişim

Haberler / Duyurular

Kültür Sanat Etkinliklerimizden Habersiz Kalmayın...

RAMAZAN ETKİNLİKLERİNDE ‘DELİ DUMRUL’ SAHNELENDİ

İnegöl Belediyesi tarafından 11 ayın sultanı Ramazan ayının İnegöl’de daha huzurlu geçmesi için gerçekleştirilen ‘Ramazan Sokağı etkinlikleri, iftar sonrasında vatandaşlara keyifli anlar yaşatıyor.

Bugüne kadar birçok oyunu tiyatro severlerle buluşturan İnegöl Belediyesi Dede Korkut’un tecrübesini, bilgeliğini, dilini, destansı anlatımıyla anlattığı hikâyelerin en güzeli olan Deli Dumrul oyununu Ramazan Etkinlikleri kapsamında kurulan Ramazan Sokağında İnegöllülerle buluşturdu
.
İstanbul Açık Sahne Sanatları Tiyatrosunun sunduğu Kemal Burhan Şahin yönetimindeki oyun, Dumrul’un Anadolu’da kurumuş bir çay üstüne kurduğu köprüden insanları zorla geçirerek kazanç sağlaması ve bu yüzden de adının deliye çıkarılışı ile başlar. Amacı hem gücünü kanıtlamak hem de “delilerin ayrıcalıklı ve halkın gözünde ermiş katında oldukları bu ülkeye tepki”dir. Zorbalık ve kurnazlıkla kısa yoldan geçimini sağlamayı düşünen Deli Dumrul, işi Azrail’e kafa tutmaya kadar vardırınca komik ancak gerilimli bir serüvenin içinde bulur kendini. Canının bağışlanması için kendisine gönüllü canını verecek birini bulma sürecindedir artık. Bu yaman süreçte kalıplaşmış değerlerinin de bir bir yıkıldığını görecektir. Dede Korkut, Deli Dumrul’u değiştirir, haksızlıklarla savaşan bir kişiye dönüşmesini sağlar.

Açık havada yapılan programı izleyen 7’den 77’ye her yaştan vatandaş, gösterinin ardından usta oyuncuları alkış yağmuruna tuttu. Yönetmen Kemal Burhan Şahin’de böyle anlamlı bir gecede kendisini İnegöllülerle buluşturan İnegöl Belediyesi’ne teşekkür etti.